GENÇLEŞTİRİCİ GÜZELLİK ÜRÜNLERİ


Eğer sigara içiyorsanız, bronzlaşmak için güneş banyosu yapıyorsanız, abur cubur yiyorsanız, çok fazla kilo alıyor ya da çok stres altında kalıyorsanız, cildiniz bunun bedelini ödeyecektir. Diğer yönden, eğer sık sık dinleniyor, sağlıklı besinler tüketiyor ve genellikle bu bölümde belirtildiği gibi sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemişseniz, ileri yaşlarınızda bile pürüzsüz ve sıkı bir ciltle ödüllendirileceksiniz.
Çok günde en az sekiz büyük bardak su içmek çok önemlidir; çünkü su, cilt hücrelerinin kendilerini toplamasına yardım eder ve onların daha pürüzsüz ve genç görünmesini sağlar, diyor California Üniversitesi’nde klinik dermatoloji öğretim üyesi Dr. Kathy A. Fields. Cildin dolgun görünmesini sağlamada aynı derecede önemli olan şeyse, etrafınızdaki havada bulunan iyi nemdir, diye ekliyor.
Elbette, güneş kremi çok yararlıdır. Bu kremler, ileride gerçekleşebilecek hasarları önlemenin tek yoludur çünkü güneşin ultraviyole radyasyon ışınlarını bloke ederler. Bu önemlidir çünkü güneşe maruz kalmak tüm cilt kanserlerinin yüzde 90′ını oluşturmaktadır. Doktorlar, güneş yağının nemlendiriciden sonra ama güneşe çıkmadan en az 30 dakika önce bolca sürülmesini ve her 2 saatte bir tekrar uygulanmasını öneriyor. Hem UVA hem de UVB ışınlarını bloke eden ve en az 15 faktörlü (SPF) koruma sağlayan ürünleri tercih edin.
Güneş kremi sürmek ve genel anlamda sağlığınıza dikkat etmek, sağlıklı görünen bir cilt için sadece bir başlangıçtır. Cilt doğal olarak zamanla, özellikle de menopozdan sonra, östrojende görülen azalmanın ciltteki elastikiyeti kaybettirmesiyle bozulmaya başlar.
Genetik faktörlerin de rolü vardır: eğer ailenin diğer üyelerinde çok kırışıklık varsa, sizde de olma ihtimali daha yüksektir.
Bu, zamanın merhametine kaldığınız anlamına da gelmemelidir. Geçen birkaç senede, kozmetik şirketleri, cildi gerçek anlamda koruyabilen, kırışıklıkları tersine çevirebilen ve genellikle daha genç görünmenizi sağlayacak yüzlerce gençleştirici ürün yarattılar.
Bazı ürünler, dikkatlice test edilmiş ve işe yaradıkları kanıtlanmıştır. Diğerleri şişede iyi görünebilir ve etiketleri size bu ürünlerin etkili olduğunu düşündürtebilir ama farkı yaratan küçük bir kanıt olabilir. Hangi ürünlerin ciddiye alınması gerektiğini bilmenin tek yolu, ardında yatan bilimden biraz anlamaktır. İşleri kolaylaştırmak için, izlenmesi kolay altı aşamalı bir plan geliştirdik.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.